Czym jest i jakim sposobem go leczyć: patologiczny hazard
Chorobliwy hazard jest istotnym problemem zdrowia publicznego. Przygotowawcze badania neurobiologiczne podkreślają, że osoby uzależnione od hazardu posiadają zakłócenia w regulacji serologicznej, norepinefryny i dopaminy. Zatem środki farmakologiczne, jakie pośredniczą w tych układach neuroprzekaźników są w stanie być pożyteczne, jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od hazardu. Farmakoterapia jest stosunkowo śmiałym pojęciem w leczeniu tego typu zaburzeń oraz istnieje jeszcze nieduża ilość badań na ten temat. Wstępne badania podkreślają na szansę stosowania litu lub też karbamazepiny w leczeniu pacjentów z uzależnieniem od hazardu oraz z chorobami koegzystującymi dwubiegunowymi. Wypada przeprowadzić całkowite, kontrolowane, długoterminowe badania farmakologiczne, by dalej weryfikować efektywność takiego leczenia u pacjentów z tym uzależnieniem
Leczenie uzależnienia od hazardu
Czym tak naprawdę jest patologiczny hazard?
Jest wysoce nieadekwatnym zakłóceniem progresywnym oraz długotrwałym uzależnieniem. Znamionuje się zaburzeniem kontroli impulsów. Zwykle to przykre pozostaje zaniedbywanym zaburzeniem z nielicznymi kontrolowanymi badaniami przyczyny tego uzależnienia. Co więcej odnotowane wysokie odsetki prób samobójczych pośród patologicznych hazardzistów – co uwydatnia fundamentalną potrzebę prowadzenia dalszych testów w tej dyscyplinie.
Hazard ma prawo:
• mieć charakter sporadyczny,
• występować w regularnych odstępach czasu.
Jednakże większość pacjentów doświadcza płynnego wzrostu częstotliwości gry, ilości postawionych pieniędzy – głównie gdy przezywają silny stres lub też gdy się nudzą. U mężczyzn jest to zaburzenie na ogół pojawiające się we wczesnym okresie dojrzewania. Mężczyźni w wielu przypadkach w wieku od 20 do 30 lat zaczynają korzystać z gier hazardowych, z stopniowym rozwojem tej zależności. Uzależnienie to następuje rzadziej u pań, które stanowią około jedną trzecią chorobowych hazardzistów. Legalizacja hazardu i pokaźniejsza przystępność doprowadziły do przyrostu liczby hazardzistów. Z racji tego powstały już też ośrodki zajmujące się fachowym leczeniem tego nałogu.